Trailovné aneb opravdu musí být vše zdarma?

VV

Dobrovolný příspěvek na údržbu trailů, jistě jste se s ním už setkali, tedy pokud jste někdy navštívili některou z našich top trailových lokalit. A teď otázka na tělo. Zaplatili jste, přispěli jste a jaký názor na tento příspěvek vlastně máte? Považujete ho za správný, vlastně jeho zaplacením projevíte jistý vděk či poděkování místním kopáčům, kteří traily udržují v perfektní kondici? Což je vlastně i jeden z hlavních důvodů, proč se tam opakovaně vracíte a jste za to jen rádi, protože vy chcete jen jezdit a kopání rádi necháte na jiných? Nebo jste toho názoru, že vstup do přírody je přece zdarma, tak proč na nějaké traily přispívat? Plus jste třeba ještě schopni podezírat ty, kteří podobné příspěvky vybírají, že se tím vlastně jen neprávem obohacují na bikerech a na něčem, co přece často postavili z nějakých veřejných peněz a díky tomu si vlastně jen zajistili hosty ve vlastní hospodě, v kempu nebo na penzionu?

To jsou takové dva extrémní přístupy a pak je ještě obrovské množství něčeho mezi tím. Ano, vstup do přírody je zdarma a buďme za to jen rádi, toho si opravdu važme a nenechejme si na to v žádném případě sáhnout. Ovšem bikování na vymazlených trailech v Trutnově, v Rychlebech, na Singlekrasu, na Šemberkách, pod Smrkem, v Sušici, v Tvarožce a já nevím, kde ještě všude, to přece není jen to, že můžeme zdarma do lesa. Všude tam je přece jen velká přidaná hodnota v podobě spousty práce, převezené hlíny, přetahaných kamenů, vyšejpovaných klopek, odtahaných padlých stromů a všeho dalšího. Stačí zajít na nějakou brigádu, tedy pokud jste sami nikdy nic nekopali, a hned budete mít lepší osobní vjem toho, co to stojí opravdové dřiny a úsilí, aby potom někdo přijel a hezky se svezl. Ne se jen tak „zdarma“ projel po obyčejné lesní pěšině, ale zabikoval si s velkou přidanou hodnotou, znásobil svůj pocit a po dojezdu se cítil možná i lépe než po jiných tolik nám příjemných činnostech. Je to na každém z nás, co vlastně chceme a jestli nám to za to stojí, abychom si fakt skvěle zabikovali, a borcům, kteří nám ten zážitek umožnili, přispěli pade nebo kilo na údržbu nad rámec toho, že si dáme pivo na základně. Pokud to uděláme, příště to bude minimálně stejně dobré, a možná ještě i lepší. Oni to totiž fakt neutratí za hlučnou káru nebo za zlaté kohoutky v koupelně, tím si jsem opravdu jistý a na to je dost dobře znám!

PS: Kolik nás stál bike, vybavení a oblečení, jak drahý je servis a díly? A potom ještě opravdu někdo spekuluje nad potřebnou údržbou trailů, která bohužel také něco stojí?

Václav Volráb, předseda ČeMBA
vaclav.volrab@cemba.eu

 


CeMBA-piktogramy-300px

Materiál poskytl časopis Velo

velo

Původní text ke stažení v PDF: CeMBA-sloupek-Velo-05-2021 (0,8 MB)

Další ze sekce Převzato z médií

 

ˆ

 

Partneři a sponzoři ČEMBY