Dívej se, kam šlapeš!

VV

Ano, máme volný vstup/vjezd do krajiny, ale to opravdu neznamená, že s kolem můžeme úplně všude, kam si jen zamaneme. Opakování je matkou moudrosti, tak si to teď na startu bikové sezony jen rychle shrňme. Aspoň tedy to pro každého bikera a jeho pohyb v lese opravdu základní.

V lese a na lesních pozemcích bez jakéhokoliv stupně ochrany můžeme na kole jezdit po lesních cestách, tak to říká zákon. Přesná definice, co je lesní cesta, stále chybí, takže v klidu jezděme i po úzkých cestách či lesních pěšinách. Ano, o definici pojmu „lesní cesta“ ve vztahu k budování cest pro těžbu dřeva dobře víme. Ale to je norma právě pro budování cest pro těžbu dřeva, ne pro rekreační využití lesa, což je náš případ.

Obecně v CHKO můžeme na lesní cesty všude tam, kde to není zakázané. Naopak v NPR a NP můžeme jen tam, kde to je povolené. Potom tady máme další PP, NPP, PR a tam se vždy musíme začíst do jejich vyhlašovací dokumentace, plánu péče a ochranných podmínek. Že se nám to nechce hledat nebo tak úplně dobře psanému textu nerozumíme? Neznalost zákona neomlouvá, bohužel v tomto máme smůlu. Že tam přece jezdíme vždy a nikdy nebyl žádný problém, natož pokuta? To nás opět neomlouvá, a přestože je zvyk železná košile, tak to ve vztahu k případnému zákazu jízdy na kole opravdu nic neznamená a jen jsme měli doposud velké štěstí. A týká se to i například tolik turisty i cyklisty oblíbeného Údolí Plakánek v CHKO Český ráj, kde do letoška sice nebyla značka zakazující vjezd cyklistů. Objevila se tam až letos, za velkého povyku a údivu všech, kteří tam na kole doposud jezdili. Na kole se tam ale dle zákona opravdu nesmělo ani vloni a ani předloni a ani spousty roků dříve. Myslete na to, že vás opravdu nikdo nemusí explicitně upozorňovat na to, že tam na kole nesmíte, tím, že tam umístí zákazovou značku. Jako výmluva to dnes už spíše neobstojí. Važme si naopak toho, že je hodně míst, kam na kole stále můžeme, a tam si svobodně jezděme. Tohle právo opravdu není ve světě běžnou samozřejmostí!

PS: A aby to nebylo vše úplně jasné, tak samozřejmě zákazová značka ne vždy znamená, že tam na kole opravdu nesmíme. Hodně zákazů jízdy na kole je umístěno svévolně a bez opory v zákoně. Chaos? Pochybuji, že se dnes tomu snad ještě někdo může divit.

Václav Volráb, předseda ČeMBA
vaclav.volrab@cemba.eu

 


CeMBA-piktogramy-300px

Materiál poskytl časopis Velo

velo

Původní text ke stažení v PDF: CeMBA-sloupek-Velo-04-2021 (0,8 MB)

Další ze sekce Převzato z médií

 

ˆ

 

Partneři a sponzoři ČEMBY