Návrh německého spolkového zákona o lesích — hrozba pro bikery

Současný spolkový lesní zákon pochází z roku 1975 a má být novelizován. Koneckonců od té doby se nezměnil jen stav lesa a životního prostředí, ale přibyly také nové skupiny uživatelů, jako jsme například my — bikeři. Před několika týdny však uniklý návrh nového lesního zákona, který nebyl určen veřejnosti, vyvolal mezi milovníky outdoorových sportů zděšení. O co jde?

 

Návrh na novelizaci poměrně zastaralého zákona není sám o sobě špatný. Horská kola se etablovala jako populární sport s několika miliony jezdců a toto číslo neustále roste. Novela by proto mohla být vnímána i jako příležitost změnit k lepšímu často velmi restriktivní právní situaci, která mnohé aktivní jezdce žene do ilegality. Bohužel návrh, který nedávno unikl na lesnickou platformu, vykresluje situaci zcela jinak.

zákaz vjezdu do lesa

Uniklý návrh se nesetkává s nadšením ani u lesnické lobby, ani u vyznavačů horských kol a dalších outdoorových sportů. Odpovědné spolkové ministerstvo nedávno upřesnilo, že dokument nebyl určen veřejnosti a že skutečný návrh zákona, může vypadat jinak. Nicméně už skutečnost, že se takový návrh vůbec dostane na papír, se zdá být více než sporná.

Důvodem odmítavého postoje vlastníků lesů jsou především přísnější požadavky na ochranu přírody. Horským cyklistům a dokonce i pěším turistům však není příliš do smíchu: v návrhu je jízda na kole povolena pouze na „vhodných stezkách“, což podle experta DIMB Heiko Mittelstädta otevírá stavidla zákazům jízdy na kole. Obecně by návrh zákona umožnil spolkovým zemím v budoucnu zavést omezení pro cyklisty, kteří by pak směli jezdit na kole jen po určitých trasách.

Paragraf 33, který si již vysloužil označení „komootský paragraf“, by se mohl stát kritickým nejen pro cyklisty na horských kolech, ale pro všechny milovníky přírody. Ten totiž zakazuje evidenci a sdílení nových tras. Heiko Mittelstädt odhaduje, že i sdílení fotografie včetně GPS metadat na sociálních sítích by mohlo představovat trestný čin.

Celý rozhovor o aktuální situaci kolem nového lesního zákona s expertem Die Deutsche Initiative Mountainbike naleznete zde: https://www.imba-europe.org/dimb-interview-on-the-draft-federal-forest-act-in-germany/

Poznámka ČeMBA: Podobné pokusy jsme v minulosti zaznamenali i u nás. Je proto potřeba podobné návrhy nebrat na lehkou váhu a musíme být připraveni se včas ozvat.

Další ze sekce Převzato z médií

 

ˆ

 

Partneři a sponzoři ČEMBY