Čas zúčtování?

VV

Další rok za námi, což stejně tak i znamená, že další rok je zrovna před námi. Kalendářní rok už samozřejmě dávno začal, ale ten bikerův odstartuje pro někoho právě až někdy zhruba teď. Tedy pro většinu z nás. Říká se, že člověk má vykročit tou správnou nohou, ale co to aktuálně přesně znamená? Bezdůvodná jízda jen tak, pro zábavu či pro amatérský nebo rekreační sportovní výkon, se nyní může pouze v katastru obce, a snad ještě i s nutným respirátorem nebo zdravotnickou rouškou v zastavěném území. Vykročili jsme špatnou nohou, že se nám zrovna tohle stalo? My určitě ne, za nás bylo vykročeno. Raději na to nemyslet, nějak to nakonec dopadne, ať už se tím vším budeme stresovat nebo to necháme kolem nás jen proplout.

Těšme se spíše na to, že si užijeme ježdění po našich luzích a hájích. Buďme realisté a po loňské zkušenosti nějaké velké cestování za hranice opět moc neočekávejme. My v ČeMBA se budeme především – a hlavně – snažit o to, abychom všichni i nadále mohli jezdit po lesích, jako tomu doposud bylo zatím vždy. To je opravdu naše největší snaha, smysl existence bikové organizace. V loňském roce se sem tam objevil náznak přicházejících omezení, výkladů zákonů a norem v neprospěch bikerů. My si tak už bohužel nevystačíme jen s apelem na selský rozum a se snahou o domluvu. Budou třeba mnohem sofistikovanější právní rozbory a argumentace, kam biker v přírodě opravdu a zcela beztrestně může, co je naše zcela oprávněné právo.

Na podzim nás potom čekají velmi důležité volby, proto bychom se rádi v předstihu zeptali politických stran, jaký mají názor na důležitá témata, která se nás týkají. Jaká to jsou? Co třeba snaha o větší změnu hospodářského významu lesa na ten rekreační? V okolí měst a obcí by tomu tak mělo být vlastně zcela logicky už dávno, ale bohužel není. Nikdo nevíme, kolik a jaké vlny nás ještě čekají, ale mít v okolí svého bydliště přístup do přírody, nejlépe do lesa, a to bez restrikcí, se ukazuje jako čím dál tím více důležité. Jsem upřímně zvědavý na reakce politiků na tuto a další otázky, které bychom určitě neměli nechat zapadnout. Ukazuje se, že některá témata jsou zcela zásadní a mnohem důležitější, než by se před lety snad zdálo. A to nám ten rok vlastně teprve začal.

Václav Volráb, předseda ČeMBA
vaclav.volrab@cemba.eu

 


CeMBA-piktogramy-300px

Materiál poskytl časopis Velo

velo

Původní text ke stažení v PDF: CeMBA-sloupek-Velo-02-2021 (0,2 MB)

Další ze sekce Převzato z médií

 

ˆ

 

Partneři a sponzoři ČEMBY