Pumptrack


Co to vlastně pumptrack je?

Pumptrack je uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, který se projíždí bez šlapání.
Okruh je tvořený vlnami a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat nebo dokonce zvyšovat rychlost jízdy pouhým pumpováním.
Je to ideální nácvik rovnováhy, ovládání a získání základních dovedností na jízdních kolech, zároveň je to výborný prostředek pro zábavu a pilování technických dovedností.

Pro koho je pumptrack určený?
Pro širokou veřejnost, je to zábava pro celou rodinu. Užijí si ho děti, mládež i dospělí bez výkonnostních či věkových omezení (od 2 let do 70+), od začátečníků po zkušené bikery.

Na čem se na pumtracku dá jezdit
Primárně se na něm jezdí na jízdních kolech - MTB, treková kola, BMX. Dá se ale i využít pro koloběžky, in-line, skateboardy (v případě povrchu z asfaltu).

Povrch pumptracku z hlíny/štěrku nebo z asfaltu?
Levnější varianta je určitě pokud zvolíte povrch z hlíny/štěrku, ale to je tak jediná výhoda. Tuto variantu doporučujeme pouze pokud je v místě komunita bikerů, kteří se budou o pumptrack pravidelně starat a také pro obce do cca tisíc obyvatel.
Všechno ostatní hovoří pro povrch z asfaltu - využití nejen pro kola, minimální náklady na údržbu, využitelnost 11 měsíců v roce.

Jaký má pumptrack přínos pro obec či město?
Veřejně prospěšná aktivita
Podpora sportovního vyžití
Zábava, která dostane mládež od tabletů
Propagace cyklistiky
Podpora zdravého životního stylu
Rozumné náklady na realizaci
Minimální náklady na údržbu

Je dobré k pumptracku vybudovat i Skill centrum?
Určitě ano, je to vlastně taková nadstavba pro ještě další zdokonalování ovládání kola. Je to multifunkční prostor pro trénink a zlepšování techniky jízdy zábavnou formou. Naučíte se překonávat překážky, potrénujete rovnováhu, zatáčení, skoky na malých i velkých překážkách.

Máte zájem o vybudování pumptracku a nevíte jak na to?
Napiště nám na e-mail: info@cemba.eu a my vám poradíme, zhotovíme projekt, pomůžeme s realizací.

Proč je pumptrack tak skvělý? (zdroj veloakademie)
Na pumptracku se nešlape, kolo se pohání pohybem celého trupu, jako byste pumpovali kola u auta velkou pumpou. Takže pracuje celé tělo. Jízda na pumptracku je hodně všestranná a kompnezační.
Naučí vás pracovat s těžištěm, budete pak v tereénu rychlejší a bezpečnější, budete šetřit silami, budete lepší a zdatnější. Co se na pumptracku naučíte, to velmi využijete i v terénu.
Na pumptracku se dá jezdit i v zimě, protože se prostě pěkně zahřejete. Dejte jen pozor na náledí.
Jízda na pumptracku je celkem pomalá, nečeká na vás nic zrádného, zkrátka žádné nebezpečí. Pumptrack je naopak velmi bezpečný.
Pumptrack je velká zábava, můžete jezdit v obou směrech i do osmičky, můžete zkusit jezdit po zadním nebo skákat, můžete zrychlovat a zkoušet to projet bez šlapání, můžete se poměřovat, nahánět se a závodit.
Na pumptracku nerozhoduje kolik vám je, v jaké jste kondici, nebo jaké kolo máte. Je to jen o cviku a o citu. V pohodě proženete i starší kluky nebo rodiče.
Klidně zkuste pumptrack na koloběžce nebo kolečkových bruslích (to bude maličko těžší a nebezpečnější! Takže opatrně!).
Pumptrack milují i prťata na odrážedlech. Většinou jej v pohodě projedou. Stejně tak jej můžete zkusit na maličkém kole, z kterého jste už odrostli nebo na kole silničním nebo cyklokrosovém.
Zdokonalovat se v práci s kolem lze začít v každém věku. Pumptrack není jen pro děti, což vám brzo dokáží tím, že jim přestanete stíhat.
UCI zařadila závody na pumptracku do svého programu a uskuteční se jak první seriál domácího poháru, tak mezinárodní závody a mistrovství světa. Pumptrack už berou vážně opravdu všichni.ˆ

 


Kolik vybudování pumptracku stojí?


I. malý pumptrack (600 až 800 m2, délka dráhy 60-100 m)
projektová dokumentace:
od 40.000 Kč
realizace:
100-200 tis Kč hlína/štěrk
300-600 tis Kč asfalt

II. střední pumptrack (800 až 1.200 m2, délka dráhy 100-150 m)
projektová dokumentace:
od 53.000 Kč
realizace:
200-350 tis Kč hlína/štěrk
600-990 tis Kč asfalt


III. velký pumptrack (nad 1.200 m2, délka dráhy od 150 m) + skill centrum a skoky
projektová dokumentace:
od 66.000 Kč
realizace:
od 350 tis Kč hlína/štěrk
od 1 mil Kč asfalt

(Všechny uvedené ceny jsou bez DPH)

IV. vybudování pumptracku svépomocí
V tomto případě se veškeré výdaje řídí tím, co vše jste schopni si zajistit od kamarádů a kolik se vás sejde na brigádách.
Jako možnou inspiraci můžete využít tento "návod" jak na to.


NAŠE REFERENCE:

Hostinné
Jesenice
Kladno Sítná
Kvasice
Ostrožská Nová Ves
Těšany
Tvarožná Lhota


KONTAKT:

info@cemba.eu

Partneři a sponzoři ČEMBY