ČeMBA sloupek / Velo 11–2019

VV

Tonoucí se stébla chytá

Známe to asi všichni. Pokud nám opravdu teče do bot, tak se snažíme využít každé možnosti či příležitosti, abychom danou situaci zlepšili, co to jen jde. Setkávám se s tím hodně i v Čembě. Tedy s tím, že v často zoufalých situacích přijde najednou prosba či žádost o pomoc. Nejčastěji je to samozřejmě problém s tím, že někde je ilegální trail. Pak následují dotazy ohledně úrazů a zodpovědnosti za ně, nebo dokonce podaná trestní oznámení za ilegální jízdu či budování ilegálů.

Jak jsem psal v minulém sloupku, ilegály opravdu v poslední době hodně rezonují. No a jak může Čemba pomoci? Samozřejmě, že biková organizace není všemocná, ale snažíme se v rámci možností pomoci, jak to jen jde. Minimálně radou či reálným pohledem na danou problematiku, který samozřejmě vychází ze zkušenosti z jiných lokalit. Často je to bohužel tak, že jsou to situace v podstatě neřešitelné, a skoro se dotyčnému až může zdát, že mu nechceme pomoci. No ono mu spíše není pomoci.

Příklad? Požadavek na vybudování bikeparkových prvků na pozemcích Lesů ČR a pozemcích města s tím, že buď to tam bude, nebo dotyčný nemá zájem o cokoliv jiného. Dle něj nic jiného nemá smysl, a pokud to jde jinde, zejména ve světě, tak to přece musí jít i u nás. Odpověď, že to jít nemusí a že vlastně ani není pro majitele pozemku důvod, aby to šlo, tak ta je samozřejmě velmi nepopulární a nikdo ji nechce slyšet.

Osobně si myslím, že majitelům pozemků nejde ani tolik o nějakou ochranu přírody a podobné, často opakované mantry. Až na čestné výjimky, samozřejmě. Určitě je velkým problémem pronajatá honitba, ale tam je to „jen“ o zhodnocení zájmu pár jednotlivců vůči zájmu větší skupiny uživatelů. Ti jednotlivci mají bohužel často větší vliv, to je realita. Ale jinak jde opravdu o jejich hobby a hobby nás bikerů. Tohle bude ještě velký boj, změnit v tomto myšlení těch, kteří o posouzení zájmu jednotlivých skupin rozhodují. Majitel pozemku se ale nejvíce bojí zodpovědnosti za úrazy a jejich následky, které se mohou stát. Ta jde totiž za ním. Ve výsledku to mohou být dost zásadní částky za jednorázové či celoživotní odškodnění. A ty samozřejmě nikdo platit nechce.

Václav Volráb, předseda ČeMBA
vaclav.volrab@cemba.eu

 


CeMBA-piktogramy-300px

Materiál poskytl časopis Velo

velo

Původní text ke stažení v PDF: CeMBA-sloupek-Velo-11-2019 (1,6 MB)

Další ze sekce Převzato z médií

 

ˆ

 

Partneři a sponzoři ČEMBY