ČeMBA sloupek / Velo 02–2020

VV

Pumptrack(y)

Proč zrovna pumptracky a není jich už až moc? Určitě ne, za tím si stojím!

Pro děti je to ideální prostředek k získání té pravé lásky k biku, a ta pak už vydrží na celý život. Děti mají rády zábavu, jsou hravé, ale na druhou stranu skromné při výběru sportoviště. To my rodiče trpíme tím dojmem, že dítě potřebuje navštívit všechna dětská hřiště v okolí a že je třeba mu to tím zpestřit. Zkusili jste se ale někdy zaměřit na to, že jsou si ta hřiště vlastně neuvěřitelně podobná a mění se jen jejich okolí? A zrovna toto to dítě fakt až tak nevnímá. Nebo možná i vnímá, ale je mu to úplně jedno.

Souvislost s pumptrackem? Vezměte dítě na pumptrack, který máte za domem, samozřejmě v lepším případě máte to štěstí, že tomu tak je. Nezapomeňte si s sebou vzít knihu nebo v dnešní době spíše naplno nabitý mobil, protože o tom svém dítěti nebudete vědět na dalších x hodin. Osobně vyzkoušeno, pumptracky děti zkrátka fakt baví a mohou na nich trávit den za dnem. Jejich nespornou výhodou je, že sezona na nich v podstatě nekončí, což platí již pár posledních zim. Řeč je tedy o pumptracku s asfaltovým povrchem. Milujeme přírodní ježdění a traily, ale v tomto je opravdu lepší ten asfalt. Jednak kvůli udržitelnosti a (ne)náročnosti stran údržby, ale i pro využití větším spektrem uživatelů – kola, koloběžky, skateboardy i in-liny. Ale především ta celoroční použitelnost. Stačí, aby bylo sucho a už se dá jezdit. Pár hodin dopoledne, pár hodin odpoledne, ale o zábavu je postaráno.

Neplatí to samozřejmě jen o dětech. I dospělý cyklista se postupně osmělí a začne si brousit svoje technické dovednosti. Práce s těžištěm, získání obratnosti a větší jistoty na kole plus spousty dalšího. Vše, co na pumptracku během zimy natrénujete, tak na jaře v terénu jako když najdete. Konec výmluvám, že se během zimy nedalo nic dělat, že je všude bláto a že se nám nechtělo. Nechce se nám asi furt, o tom žádná. Ale můžeme, tak toho využijme!

A že pumptrack u vás v obci či ve městě nemáte, ale chtěli byste ho, jen nevíte, jak na to? Napište mi, poradíme vám, můžeme vám pomoci s projektem, poradíme s realizací. Protože na pumptracku to opravdu vše začíná.

Václav Volráb, předseda ČeMBA
vaclav.volrab@cemba.eu

 


CeMBA-piktogramy-300px

Materiál poskytl časopis Velo

velo

Původní text ke stažení v PDF: CeMBA-sloupek-Velo-02-2020 (3 MB)

Další ze sekce Převzato z médií

 

ˆ

 

Partneři a sponzoři ČEMBY