ČeMBA sloupek / Velo 01–2020

VV

V přírodě nejsme sami…

K tomu ještě dodejme, že si vzájemně nechceme kazit zážitky, kvůli kterým do přírody jedeme. A tím vzájemně nemyslím jen tu partu kamarádů, s kterými jsme na bike společně vyrazili. Je nás v tom lese i na trailech víc a víc, s tím se už nic nenadělá a bude to v tomto jen a jen „horší“. S nástupem e-biků jistojistě. No a nevyrážíme přece na bike proto, abychom se prudili a hádali. Až na opravdu jen pár výjimek, doufám. Takže s ostatními se budeme potkávat víc a víc, sami už nikdy nebudeme. Zní to skoro jako lehce upravený text hymny Liverpoolu: You‘ll never bike alone ever.

Zkusme si odpovědět na pár otázek:
– Je správné zorganizovat jarní otvírák sezony, u kterého předpokládám účast více než 70 lidí, s tím, že vyjížďku naplánuji do lokality, kde je o víkendu značný pohyb pěších?
– Je správné kopat ilegál a udělat mu facebookový profil, díky kterému zvu na pravidelné vyjížďky, či dokonce vývozy?
– Je správné na ilegálu organizovat komerční bikové campy?
– Je správné za účasti desítek bikerů vyjet do CHKO plus do přírodních rezervací, kde je pohyb bikerů ne úplně vítaný?
– Je správné se při tom všem ještě natáčet, fotit a pak to zveřejňovat?

Dle mého je všechno toto spíše nerozumné a vnímání nás bikerů u ostatních návštěvníků přírody to určitě neprospěje. Neříkám tím samozřejmě, že máme být v defenzivě a skoro se snad i stydět za to, že jezdíme na biku. To fakt ne. Jen zkrátka v přírodě opravdu sami nejsme a važme si toho, že u nás můžeme na biku téměř kamkoliv. Je to v rámci Evropy spíše unikát, opravdu. Slováci, Němci i Rakušané nám mohou jen závidět. Všude tam můžete legálně na biku jen na široké lesní cesty (!), o nějakých pěšinách si můžete nechat zdát. A věřte tomu, že podobné snahy o jistá omezení jsou i u nás. V šuplíku leží připravený návrh zákona o turistickém značení, který lze vykládat i tak, že značené cesty se mají užívat jen takovým způsobem, pro jaký účel byly proznačeny. Takže na pěší turistickou značku může jen a pouze kdo? Nenabíhejme si tedy sami na vidle a nevytvářejme klima, kdy budou bikeři vnímáni jako nezkrotná banda, která musí za každou cenu jezdit všude. Važme si toho, že můžeme.

Václav Volráb, předseda ČeMBA

vaclav.volrab@cemba.eu

 


CeMBA-piktogramy-300px

Materiál poskytl časopis Velo

velo

Původní text ke stažení v PDF: CeMBA-sloupek-Velo-01-2020 (2,5 MB)

Další ze sekce Převzato z médií

 

ˆ

 

Partneři a sponzoři ČEMBY