Terénní cyklistika není v rozporu s ochranou přírody

Křivoklátsko

My v ČeMBA snad odjakživa říkáme, že terénní cyklistika není v žádném rozporu se zájmy ochrany přírody. Bikeři patří do přírody stejně jako tam patří pěší turisté, a i další zájmové skupiny. Jen se do ní zkrátka všichni musíme nějak vejít a zachovávat přitom k sobě vzájemný respekt. Ať už jezdíme po lesních cestách nebo po vybudovaných trailech, tak je bikování přírodě blízké. Přírodu zkrátka máme v srdci a máme ji opravdu rádi.

Stejně tak si myslíme, že bikeři patří i do chráněných území. Samozřejmě ne úplně všude, ale úplně všude nemůžeme ani do samotné přírody. Zákon říká: „V lesích je zakázáno mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních.“ Naším zájmem, cílem i prioritou je, aby vyznačené trasy pro kola byly i v budoucím Národním parku Křivoklátsko. Na ministerstvu životního prostředí jsme podepsali memorandum týkající se příprav národního parku Křivoklátsko v souvislosti s vymezením cyklotras, které jím budou procházet.

Předseda ČeMBA Václav Vlk Volráb a náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař (TOP 09), za účasti ředitele AOPK RNDr. Františka Pelce a ředitele regionálního pracoviště Střední Čechy RNDr. Jaroslava Obermajera, se shodli na společných cílech, které by do budoucna měly zajistit cyklistům možnost jízdy na kole i v Národním parku Křivoklátsko, a to ve významně větším rozsahu, než je zvykem v jiných národních parcích. Trasy pro kola se budou vymezovat až po jeho vyhlášení a mapa je pouze základem pro budoucí jednání.

Velké díky za veškeré úsilí a dotáhnutí celé snahy do konce patří členovi ČeMBA Jendovi Hanušovi.

Být členem ČeMBA dává smysl.

Cílem ČeMBA je, aby měla zastoupení v radě Národního parku Křivoklátsko a měla tak přímý vliv na budoucí podobu bikování v tomto národním parku.

Odkazy k vyhlašování NP Křivoklátsko

Společné prohlášení Ministerstva životního prostředí a ČeMBA (PDF)

Vymezení cyklotras na území vyhlašovaného NP Křivoklátsko (PDF)

Aktuality k NP Křivoklátsko

Dokumenty k vyhlašování NP Křivoklátsko

Mapa vyhlašovaného NP Křivoklátsko

 

Chybí Vám v mapě nějaká vaše oblíbená lesní cesta či stezka? Dejte nám vědět a my se pokusíme o její doplnění.

Další ze sekce Dění v ČEMBA

 

ˆ

 

Partneři a sponzoři ČEMBY