ČeMBA sloupek / Velo 09-2020
E-biky a chiptuning
Elektrokola, tohle téma dokáže nejednoho cyklistu pořádně rozpálit, a pokud jde o horská elektrokola, tak to platí snad dvojnásob. Dle mého jsou to dnes již celkem zbytečné a vlastně nic neřešící diskuze a s nimi spojené vášně. Zkrátka e-biky tady jsou a už s námi navždy budou. Výklad zákona je jasný, elektrokolo je prostě kolo a je si tak s kolem legislativně ve všem rovno. Samozřejmě za dodržení zákonných defi nic, a v tom je to jádro pudla.
Dnes vám celkem běžně téměř každý prodejce elektrokol nabízí rovnou při koupi možnost chiptuningu spočívajícího nejčastěji v odblokování zákonné hranice 25 km/h, kdy vám motor již přestane pomáhat a šlapete pak čistě jen za své. Děsivé je, že takový chiptuning funguje ne trvale, ale na tlačítko, takže pokud ho nezmáčknete, tak je vlastně téměř nezjistitelný. Ještě děsivější však je, že některé statistiky uvádějí, že podobně upravených e-kol je u nás až 70 %! Takže tady máme více než dvě třetiny e-kol, která nejsou způsobilá k provozu na pozemních komunikacích. Takto upravená kola nejsou ovšem způsobilá ani k jízdě v přírodě, v lese. Protože do lesa můžeme na kole, dle defi nice zákona. A takto upravená e-kola tedy tuto defi nici nesplňují.
Kam se s nimi tedy může? Upřímně nevím. Doma na zahradě si s nimi jezdit samozřejmě můžete, pak taky asi na autodromu, na cyklokrosové trati a podobně. Jaký je náhled na celou problematiku ze strany úřadů? Ministerstvo vnitra si to jako závažný problém uvědomuje, ale nemá absolutně kapacity to řešit. Ministerstvo dopravy se k tomu staví tak, že při neaktivaci chiptuningu tlačítkem je to stále vše splňující e-kolo, takže pohoda. Dokážete si představit, že by stejně benevolentní přístup panoval při chiptuningu auta, tzn. pokud ho zrovna nepoužívám, tak je vše v pořádku a takové auto splňuje homologaci? Absurdní, a hlavně nesmyslná úvaha, ale od ministerstva dopravy pod vedením ministra Havlíčka (toho, který skoro nikdy nespí) to vlastně možná ani nepřekvapí. Elektrokola mi obecně nevadí, ale elektrokola s chiptuningem mi vadí dost zásadně.
Potenciálně ohrožují jak mě, tak moje blízké a i všechny ostatní. Nechci potkávat e-kola jezdící běžně i padesátkou ani na cyklostezce a ani nikde jinde, natož v lese.
Václav Volráb, předseda ČeMBA
vaclav.volrab@cemba.eu
Materiál poskytl časopis Velo
Původní text ke stažení v PDF: CeMBA-sloupek-Velo-09-2020 (1 MB)
Další ze sekce Převzato z médií
- Návrh německého spolkového zákona o lesích — hrozba pro bikery
- NP Křivoklátsko a cyklisté: Mysleme na zítřky
- Václav Volráb: o mountain bikingu v Česku
- Bouře ve sklenici vody, nebo reálná hrozba?
- Oko za oko, zub za zub, nebo…
- Volby a politika se týkají i bikerů
- Trailovné aneb opravdu musí být vše zdarma?
- Dívej se, kam šlapeš!
- Kdo nekope, tak kope proti nám?
- Čas zúčtování?