ČeMBA sloupek / Velo 03–2020

VV

Umíme jezdit na (horském) kole?

Samozřejmě, že umíme jezdit na kole, to je přece jasné. Vždyť kolo nás provázelo celým dětstvím. Nebo to tak není? V mé generaci to tak tedy bylo, bez kola jsme neudělali ani krok. Zní to divně, ale je to tak. Na kole do školy, na kole po škole, vlastně furt na kole. Před školou jedno kolo vedle druhého, krásná historie a vzpomínky. Takže na kole bychom měli umět jezdit, to souhlasí.

Jenže umět jezdit na kole a umět jezdit na horském kole, užívat si terén, to už nemusí být nutně to stejné. A proto jsou tady pro nás bikové školy a zkušení instruktoři, kteří nás to mohou naučit a zdokonalit nás v tom. Zkuste si to i vy, nestyďte se a přihlaste se do nějakého takového kurzu. Dle svých schopností, vlastně spíše dle ega, si vyberte takový, který vám něco přinese a dá. Měl by a opravdu dá. Mám svoji vlastní zkušenost, také žena i syn na takovém kurzu byli, a to i opakovaně.

Spektrum je opravdu široké, od kurzů jen pro ženy, pro děti, začátečníky až po zkušené bikery a ty, kteří vyhledávají x-metrové polety. Všichni se touží zlepšit a naučit se něco nového. Můžete to samozřejmě odkoukat od kamarádů nebo si zpomaleně pouštět videa na serveru Youtube. Nebo do toho skočíte po hlavě, zahodíte stud a vydáte se na bikový camp. Nebojte se a nestyďte, ti ostatní jsou na tom stejně jako vy. Jen se tváří, že jsou na tom lépe, ale nejsou, fakt ne. A není se přece ani za co stydět, naopak. Já každý takový camp bral jen pozitivně a ty pokroky jsou znát na každém, už po prvním dnu. Věřte mi. Tedy hlavně věřte těm, ke kterým se jdete učit. Těm musíte důvěřovat, naslouchat jim a plnit vše, co po vás budou chtít. Jako kdysi ve školce, ve škole. Těmto však můžete věřit mnohem víc. Mají ve svých kariérách už leccos za sebou, na kole fakt jezdit umí a láska ke kolu je dovedla až k tomu, že to vše chtějí předat dál. A mají s námi všemi opravdu velkou trpělivost, až se jim kolikrát divím, že to tak dobře zvládají.

Lyžařské školy jsou v každém lyžařském středisku a považujeme to za úplně normální. S kolem by tomu mělo být také tak, přestože na tom kole přece jezdit všichni umíme. Neumíme, věřte tomu, že ne.

Václav Volráb, předseda ČeMBA
vaclav.volrab@cemba.eu

 


CeMBA-piktogramy-300px

Materiál poskytl časopis Velo

velo

Původní text ke stažení v PDF: CeMBA-sloupek-Velo-03-2020 (2,6 MB)

Další ze sekce Převzato z médií

 

ˆ

 

Partneři a sponzoři ČEMBY