Sdílet či nesdílet?

Je třeba si uvědomit, že všichni máme zodpovědnost za to, jaké dopady má náš koníček na prostředí, ve kterém ho provozujeme. Komunitní traily postavené partou kamarádů jsou připraveny právě jen na zátěž z ježdění touto partou nebo maximálně ještě tak pro jejich kámoše, ale určitě se tam nepočítá s provozem, jaký zažívají komerční trailcentra a bikeparky. Je v tom vlastně i autentické kouzlo těchto trailů, to je přesně ten genius loci, kvůli kterému tam rádi jezdíme. Je také potřeba myslet na místního správce lesa, majitele pozemku i obec, které se zvýšený provoz bikerů může dotýkat, a v které nejsou na podobný nápor vůbec připraveni.

Některé z těchto trailů už potkal osud zbourání vlastníkem pozemku nebo zákazu jízdy a většinou z důvodu zvýšeného pohybu jezdců, kteří trail objevili náhodou nebo vyhledáním podle heatmapy nebo segmentu na Stravě. Důvody mohou být samozřejmě i jiné, nicméně Strava i Trailforks nabízí možnost neveřejných záznamů, a to přímo v základním nastavení.

Zkontrolujme si proto všichni svůj profil a sdílejme jen jízdy v oficiálních centrech nebo opravdu jen tam, kde víme, že tím neškodíme. Především sobě a těm, kteří nás na autentické bikování do svého revíru pozvali. Uděláme tím opravdu hodně pro nás všechny a pro bikování, které přeci máme tolik rádi.

PS: Sdílení neumětelských videí z trailů na Youtube je v tomto kontextu samozřejmě ještě mnohem větším peklem.

Autoři textu: Pavel Zvěřina, Václav Vlk Volráb

Další ze sekce Ostatní aktuality

 

ˆ

 

Partneři a sponzoři ČEMBY