Jaké byly 4 dny ČeMBA semináře a IMBA školení

Abychom vás nenapínali a neunavovali dlouhým reportem, necháme za nás mluvit ohlasy účastníků, které řeknou více, než naše vlastní sebereflexe. I my jsme se však při pořádání této mimořádné akce mnohé naučili a děkujeme všem, kteří s námi strávili perfektní čtyři dny v Černé Vodě v Rychlebských horách.

 

Základní názvosloví trail buildingu

Zde ještě malá praktická pomůcka v podobě českého výkladu některých základních názvosloví trail buildingu. Snad se vám hodí :)

Clinometer sklonoměr
Zero out (při použití sklonoměru) zarovnat se s partnerem na nulu, srovnat rozdíly ve výšce
Grade reversals vlny, využití protisvahu, změny sklonu
The Half Rule pravidlo poloviny
Outslope odklonění trailu, příčný sklon trailu
Choke points dusítka
Backslope vrchní hrana trailu
Water bar odvodňovací kanálky
Side slope svah
Berm klopenka
Switch-berm klopená vracečka
Stone pitching dláždění z kamenů na výšku
Flagstone armoring dláždění z kamenů na placato
Raised tread vyvýšená stopa/koruna trailu

 

Názory účastníků

 

Lukáš Březina

"Školení se mi líbilo. Naučil jsem se něco nového, co můžu uplatnit v praxi."


Členové DH-FR racing Tanvald na Trail Buildingu v Černé Vodě

Účast na této akci nám přinesla komplexní pohled na problematiku stavění stezek pro terénní bikery. Výborně zvolená lokalita Rychlebských stezek pro nás byla velkou inspirací. Vhodně umístěný úvodní seminář ČeMBA o legislativních cestách a úskalích stavění trailů nám zevrubně rozvinul dosud získané informace a obohatil nás konkrétními zkušenostmi z příprav a realizací výstavby některých bike resortů v ČR.

Samotný IMBA Trail Building v plné míře naplnil a v mnoha ohledech i předčil naše očekávání. Získali jsme ucelenou koncepci mapování a designování trailů s důrazem na jejich udržitelnost, zábavnost a nenáročnost pro životní prostředí. Nejzásadnější byla jistě praktická část školení. Umožnila nám reálné aplikování shromážděných informací, načerpaní zkušeností ostřílených školitelů IMBA Trail Solutions, a v neposlední řádě vlastní seberealizaci v příjemném kolektivu na stavbě nové části trailu.

Vzhledem k aktivní činnosti DH-FR racing Tanvald v našem mikroregionu se nám po návratu naskytla příležitost svoje zkušenosti ihned aplikovat, a v současné době budujeme za podpory města Velké Hamry zábavný “bike parčík” se spoustou zajímavých prvků a nekonečným pumptrackem.

Kromě cenného IMBA certifikátu jsme si tak z Černé Vody odvezli mnoho vzácných informací, zkušeností, kontaktů a v neposlední řadě i nadšení do realizací vlastních projektů. Chtěli bychom poděkovat celému týmu z ČeMBA a IMBA, ale i všem zúčastněným za skvělou organizaci a rodinnou atmosféru.

Bike forever!“

Kolektiv DH-FR racing Tanvald

Mrkněte na časosběrné video.


Frbikes.cz

Tady je od kluků rovnou celý report i s parádním videem přímo ze školení.


Michal Jurewicz, EMTB.pl

TBS was awsome for me. I got huge amount of knowledge and experience during these 3 days. Last but not least was possibility to meet all of these great people.

Everything of this allowed me to be much more efficient in lobbying to local government for building professional trails in Iser Mountains. I hope effects of this will be ready to ride soon ;).“


Jakub Jonkisz, 2B Eco Riders

After finishing TBS in Rychleby (organised by CeMBA) nothing is ever the same for me, in terms of trailbuilding ofcourse :) Shane and Mark just opened my eyes on how it all should work together: planning, efficient use of terrain, avoiding fall-line, digging, drainage, etc... Another thing I took advantage of is network of new biking-friends from Czech Rep. and Slovakia. Hopefuly we could all meet another time to talk about new Trails we had built and their sustainability :)“


Petr Löbl

 

Velké díky Čembě a RS za organizaci! Myslím, že účast jasně ukázala, jakou to tu má budoucnost. Oba díly seminář i školení se vyvarovaly zbytečného patosu a velmi přímo a funkčně řešily praktické detaily dané problematiky. Za velký přínos považuji četné diskuze nad konkrétními projekty jednotlivých účastníků, převádějící teorii do praxe. Kapitolou sama pro sebe je pak účast Shana a Marka z IMBA, protože množství zkušeností a ochota s jakou se o ně dělili je, dle mého názoru, tou hlavní devizou pro všechny zúčastněné a jejich budoucí realizace.

Doufám, že v dalších letech dojde k diskutovanému navazujícímu školení "pro pokročilé", kde bude možné rozvinout některá témata do větší hloubky, popř. bude zahrnovat i specifika práce s technikou. Zároveň bych byl velmi rád, kdyby dále pokračovala setkání na bázi workshopů k trail problematice tak jako tomu bylo letos u příležitosti otevření Superflow.“


Petr Štuka, V-Press

Michaela Tesková

„Už delší dobu mám v hlavě realizaci vlastního projektu, jen jsem nevěděla odkud začít a hlavně jak. Pondělní školení ohledně české legislativy vztahující se ke stavbě trailů a příklady už z probíhajících projektů mi daly hodně potřebných informací. IMBA školení byl super zážitek. Na krátkém úseku nového trailu jsme se dostali k budování spousty prvků.

Rozhodně všichni na školení byli strašně super, byla sranda, krásné počasí, dobré jídlo, super ježdění, co víc si přát?

Moc si cením nových kontaktů a doufám, že brzy zase něco podniknete.“Eva Tinková, OZ Pedál

Od Evky si můžete přečíst povedenou reportáž :).

 

ˆ

 

Partneři a sponzoři ČEMBY