Pumptrack? Zvládneš to i ty!
Líbí se vám pumptracky a přemýšlíte o tom, že si postavíte svůj vlastní? Nabízíme vám stručný popis toho, co je třeba zajistit před zahájením, při stavbě i po ní.
Úvodem
Během listopadu jsme v Praze 4 otevřeli veřejnosti pumptrack. Ježdění na něm nás už dlouho bavilo, ale báli jsme se, že je těžké ho postavit, sehnat pozemek a vůbec to celé zorganizovat. Naše obavy byly nakonec docela zbytečné. Stačilo hlavně chtít a zkoušet různé možnosti, aby se nám postupně podařilo sehnat 70 tisíc Kč od Nadace Telefonica, povolení k dlouhodobému užívání pozemku od TJ Tempo Praha a několik ochotných lidí, kteří měli chuť změnit svoje okolí k lepšímu.
Chtěli byste něco podobného? Nabízíme Vám stručný popis toho, co třeba je zajistit před zahájením, při stavbě i po ní.
Co budete potřebovat?
1) Pozemek
2) Peníze
3) Projekt
4) Materiál
5) Stroje a nářadí
6) Dobrovolníky
7) Věci na údržbu
8) Informační cedule
1) Pozemek
Nejdůležitější ze všeho je mít kde stavět. Pokud nemáte vlastní pozemek, budete muset využít buď pozemek státní (obecní) nebo soukromý. Pokud již máte pozemek vytipovaný, a nevíte, komu patří, zjistíte to například zde: http://www.ikatastr.cz. Kliknutím do mapy na příslušné místo se Vám zobrazí, komu pozemek patří a další detaily. Po zjištění můžete kontaktovat majitele a snažit se s ním domluvit na užívání pozemku. Jako protislužbu za poskytnutí pozemku můžete nabídnout například dlouhodobou údržbu pozemku.
2) Peníze
Další věc, bez které se neobejdete, jsou peníze. Lze je získat z různých zdrojů – z fondů obce (městské části), od nadací, od sponzorů, od velké firmy… Možností je hodně, důležité je hledat a nebát se zeptat. Konečná částka se bude samozřejmě lišit podle velikosti, nám se podařilo postavit pumptrack ve tvaru bumerangu na ploše 20x30 metrů za cca 70 000 Kč (z programu O2 Think Big nadace Telefonica). Náš stručný rozpočet je v příloze (příloha I.) a v popisu materiálu.
3) Projekt
Když máte kde a za co stavět, přichází na řadu projekt pumptracku. Na internetu je k nalezení řada návodů, které vám poradí s tvarem, výškou boulí a úhly klopenek. My jsme vycházeli zejména z publikace Welcome to Pump Track Nation od Lee McCormacka. Pokud ale stavíte poprvé, je dobré mít na blízku někoho, kdo má se stavbou již zkušenosti. Ten pak poradí, jaký je vhodný materiál, jak jej hutnit, jakou dát finální vrstvu a podobně. Nám sloužil jako rádce Roman Kalabus (trails.cz), který má na svědomí hlavně tvar a celkovou podobu. Na místě pak dělal stavební dozor Lukáš Tamme, hlavní stavitel a designér bikrosky v Praze – Řepích.
4) Materiál (hlína, štěrk, finální vrstva – např. živičná drť)
A jdeme stavět. Potřebovat budete HODNĚ hlíny. Náš pumptrack 20x30 metrů spolykal více než 20 tatrovek materiálu. V ideálním případě je vhodné mít alespoň dva druhy materiálu, jeden na základní stavbu, druhý na finální povrch dráhy. Na samotnou stavbu vám stačí v podstatě jakákoli hlína. Získat ji můžete například ze stavby nějakého domu nebo ze skládky stavebního materiálu, kde jsou rádi, že za její uskladnění nemusí platit a když se domluvíte, můžete mít zdarma i odvoz. Hlína nesmí být moc sypká (z písku to vážně stavět nejde) a neměla by obsahovat příliš mnoho kamení. Čím víc kamení, tím víc se nadřete při stavbě. Samotný povrch může být také hliněný, bude se ale více rozbahňovat. Lepší je tedy nějaký materiál, který je dostatečně voděodolný a kompaktní. Maximalistická a zároveň nejdražší varianta je dráhu vyasfaltovat, náklady vám ale v tom případě vylétnou na dvojnásobek. My jsme použili dvě překryvové vrstvy živičného recyklátu, první se zrnitostí 8-30 mm jako drenáž, druhá – finální pak byla nejjemnější frakce 0-8 mm. Jak se nám to osvědčí, to budeme schopni říct až na jaře. Prověřená varianta použitá na BMX v Řepích je vápencová drť 0-8 mm. Počítejte s tím, že sehnat materiál na finální povrch zdarma se vám pravděpodobně nepovede, ceny se pohybují kolem 200–300 Kč/t, pro představu jedna tatra je asi 15 tun. Nezapomeňte také počítat s cenou dopravy (cca 30 Kč/km).
Náš pumptrack tedy spolykal 14 náklaďáků hlíny, 3 tatry hrubšího štěrku a 3 tatry finální povrchové vrstvy. V závislosti na použité hlíně a povrchovky budete dost možná muset pumptrack při stavbě kropit, či spíše prolévat vodou, ujistěte se, že máte dostatečně vydatný zdroj. Ve městě se můžete domluvit s vodárnami a zajistit si připojení na hydrant.
Venkovní stranu klopenek je vhodné osít trávou. Lépe to drží i vypadá. Lepší, než obyčejná tráva, je speciálně namíchaná směs, která roste i na suchém podkladu a nedorůstá velké výšky, tedy není potřeba jí sekat ani dále upravovat.
5) Stroje, nářadí a stavba
Hlína je navozená a je potřeba jí dát požadovaný tvar. Pokud nemáte opravdu hodně dobrovolníků a nechcete trávit stavbou celé mládí, je vhodné zapojit mechanizaci. Nám se osvědčil malý kolový nakladač typu Bobcat (bobik), použitelný je též „traktorbagr“. Nicméně bez kolečka lopat a hrábí se stejně neobejdete. Při stavbě je třeba začít klopenkami, bobik potřebuje mít jak se k nim dostat, zároveň je to nejobtížnější a časově nejnáročnější. Po nasypání základního tvaru je dobré klopenky částečně zhutnit, ideální je ujezdit vnitřní rádius bobikem, jinak musíte použít vibrační desku (žábu). Počítejte s tím, že se vám hlína sesedne o cca 30 %, tak raději nasypejte víc než málo. Hutnění je pak třeba provést i při pokládce každé další vrstvy. Po hutnění musíte hráběmi a lopatami dráhu precizně vytvarovat a ještě přeskákat vibrační deskou. Ta by měla mít cca 60–80 kg a pojezd (nebo spíše poskok :), jinak ji nevytáhnete na klopenky. Na hutnění boulí je možné použít vibrační válec, my jsme použili 800 kg. Poté co máte hotové klopenky, tak boule už jen jezdíte do zblbnutí žábou a upravujete povrch k dokonalosti. Orientační ceny mechanizace jsou: Bobik cca 800 Kč/hod. včetně obsluhy, žába cca 500 Kč/den (záloha v půjčovně 20 tis. Kč), válec 1 600 Kč/den (záloha v půjčovně 30 tis. Kč). Samotná stavba překvapivě netrvá moc dlouho a do týdne může být hotovo. První den navezete hlínu, druhý den ji navozíte tam, kde budou boule a klopenky, třetí den se dokončí hrubá stavba. Čtvrtý den se dusá žábou, pátý se upravuje okolí a seje tráva a pak už jenom ladíte detaily a hlavně – jezdíte! (Takže pro pořádek: Bobik na 2. a 3. den, válec 3. den a žába od 3. dne dokud nemáte hotovo.)
6) Dobrovolníci
Jasně, jde to postavit ve dvou lidech, ale je to pěkná dřina. Stavba je také skvělá příležitost pro setkání s lidmi, které baví stejné věci a jsou ochotní pomoci. Když vás bude víc, půjde vše rychleji, budete se moci poradit a bude to mnohem větší zábava. A o tu jde hlavně, ne?
7) Věci na údržbu
I po dokončení stavby je občas potřeba drobná údržba. Aby povrch zůstal stále hladký a celistvý, je dobré jej v sezoně čas od času srovnat a přeskákat žábou, dráhu samotnou pokropit hubičem plevelu (např. Roundup). Na jeho aplikaci se hodí zvon na hubení plevelu s příslušnou násadkou, která zajistí jeho přesnou aplikaci jen tam, kam potřebujeme. Pár tisíc se vám tedy bude hodit i po skončení stavby na údržbu.
8) Informační cedule
Na závěr doporučujeme vyrobit informační ceduli, na které vysvětlíte veřejnosti, co to ten pumptrack vlastně je a jak se na něm jezdí. Důležité je i napsat stručný provozní řád, ve kterém zdůrazníte, že jízda je na vlastní nebezpečí a stavitel nenese odpovědnost za případné zranění. Hodí se zmínit také doporučené vybavení a kodex terénního cyklisty. Inspirovat vás může třeba cedule, kterou jsme umístili u našeho pumptracku v Praze 4 (příloha II.).
Závěrem
Máme hotovo! Bylo potřeba zařídit docela dost věcí, ale výsledek za to určitě stojí! Pumptrack funguje výborně a jízda na něm baví nejenom nás, ale i další cyklisty. Nejlepší na něm je to, že baví úplně všechny. Dospělí na něm můžou zlepšovat techniku a děti objevují, co všechno se dá na kole dělat a moc je to baví. Jsme rádi, že nás neodradily drobné překážky, ať už to bylo hledání financí nebo pozemku. Už teď plánujeme další rozšíření a přemýšlíme, kde všude by mohly pumptracky vyrůst.
Jsme rádi, pokud jsme vás inspirovali nebo dodali odvahu k něčemu podobnému. Nebojte se toho, pokud máte nápad a nebojíte se, ono to už nějak půjde.
Pokud budete chtít, rádi vám s čímkoliv poradíme nebo vám předáme kontakt na odborníky. Napište nám na cemba@cemba.eu.
Příloha
I. Rozpočet
Položka |
částka v Kč |
nákup písku, štěrku a dalšího materiálu |
30 000,00 |
stavební technika nutná k úpravě a zpevnění povrchu |
30 000,00 |
nákup náčiní nutné ke stavbě (krumpáče, lopaty, rukavice) |
3 000,00 |
věci potřebné k údržbě (hubič plevele, zvon na plevel) |
3 000,00 |
osivo (speciální směs na suchá místa, nízka tráva) |
4 000,00 |
Celkem |
70 000,00 |
II. Tabule
Ke stažení
Stručný návod na stavbu pumptracku je ke stažení zde (PDF, 0,7 MB).