Hravé pojetí cyklistiky

Mění se lidé, mění se společnost. Mění se sporty, mění se i cyklistika. Změní se úředníci? Ti z nich, zodpovědní za podporu rekreační cyklistiky v České republice, dodnes nebyli ochotní akceptovat základní důvod její popularity. Tím je především rozšíření horského kola a tedy rozšíření možností, které cyklistika poskytuje. S horským kolem stala pro cyklistiku přístupná lesní krajina, jenž byla až do té doby hájemstvím pěších tustistů. Díky horskému kolu si cyklisté uvědomili, že i cesta je cílem a začali vyhledávat hravé a pestré lesní cesty.

Do určité míry tak vyjadřují změnu postojů ke sportu, ke které došlo v průběhu posledních třech desetiletí. Volnomyšlenkářství 70. let se začaly příčit sporty ořezané pouze na honbu po výkonu a rekordech. Lidé začali toužit po zajímavých zážitcích, na popularitě nabylo surfování a závěsné létání. Později se na scéně objevil snowboarding. Tradiční sporty se transformovaly tím, že do nich vnikl prvek hravosti. Tento vliv na cyklistiku však naši úředníci nedokázali vůbec rozpoznat. Stále se domnívají, že cyklisté vyrážejí do přírody proto, že chtějí jen tupě šlapat.

V zahraničí už ale pochopili, že cyklistika by měla být hravá. Snaží se cyklistům nabídnout lesní cesty, které jsou pestré v několika ohledech.
1) Vedou cyklisty od jednoho pěkného místa k jinému pěknému místu. Tím se snaží se ukázat pestrost přírody a krajiny.
2) Cesty se vlní do stran, nahoru a dolů, tu rychlejším, tu pomalejším rytmem. Jsou tedy pestré svým reliéfem.
3) Jízda pak nespočívá pouze ve šlapání. Cyklisté kolo ovládají celým svým tělem. Cesty jsou pohybově pestré. Radost z jízdy po nich je tělesnou radostí.

Pestré cesty mají jeden velmi důležitý důsledek. Pokud se při jejich navrhování dodrží určitá pravidla jsou sociálně i environmentálně udržitelné. Svojí povahou jsou přírodě blízké a postupem času do krajiny vrůstají. Do krajiny harmonicky zapadají tak, že netrénovanému oku se zdá, jakoby tam byly jsou odjakživa. Pro všechny své uživatele, nejenom cyklisty, je radost na takové cesty pohledět a pohybovat se po nich. Pokud si vážíme naší přírody měli bychom v ČR podporovat realizaci přesně takových cest. Měli bychom podporovat terénní cyklistiku.


Autor: Tomáš Kvasnička, ČeMBA

ˆ

 

Partneři a sponzoři ČEMBY