Respektujme se navzájem

„Respektujme se navzájem“

Start pilotního projektu


ČeMBA, Amulet Bicycles a pivovar Rohozec odstartovali na hradě Valdštejn 11. dubna 2012 nový projekt „Respektujme se navzájem“. Na tiskové konferenci společně prezentovali osvětovou kampaň pro všechny uživatele přírodních cest a stezek, tedy hlavně turisty a cyklisty.

Vzhled cedulky

Český biker se v přírodě nejčastěji pohybuje po stávající síti turistického značení vytvořeného Klubem českých turistů. Toto značení nelze chápat jen jako určené čistě pro pěší, vždyť cyklista je také turista jen s jinou formou pohybu. Značení má více než stoletou historii, a tím je daná skutečnost jeho dřívějšího používání především pěšími. Formy rekreace a turismu se však mění a to je třeba respektovat. Je ovšem také důležité si uvědomit, že dva odlišné způsoby vnímání turismu, pěší a cyklistický, mohou přinést problémy a naprosto zbytečné konfliktní situace. Řešením je osvětová kampaň pro všechny uživatele cest a stezek. Měla by být účinnější než represivní přístup, například v podobě svévolně umisťovaných zákazů vjezdu bez jakékoliv opory ve stávající legislativě – typicky jde o malé cedulky s přeškrtnutým kolem na značených turistických stezkách.“ Řekl na tiskové konferenci předseda České Mountainbikové Asociace Václav Volráb.

 

Václav Volráb (ČeMBA), František Jungmann (Pivovar Rohozec), Jan Hataš (Amulet Bicycles), Jiří Lukeš (Sdružení Český ráj)


V rámci této kampaně bude po celém Českém ráji umístěno na 40 cedulí, které budou všem uživatelům turistických cest připomínat, že cesty jsou společné a při vzájemné ohleduplnosti a toleranci mohou být využívány bezpečně a bezkonfliktně. Cedule jsou opatřeny logem projektu, kodexem terénního cyklisty a logy partnerů. Účastí na celém projektu chceme podpořit terénní cyklistiku nejen v Českém ráji“, uvedl Jan Hataš, majitel Amulet Bicycles.

 

Jak dále uvedl František Jungmann, ředitel pivovaru Rohozec, další z partnerů projektu: „Cedule budou vyvěšeny právě na místech, kde dochází ke střetávání turistů a cyklistů nejvíce, tedy na místních hospůdkách.

Jiří Lukeš, ředitel Sdružení Český ráj, dále upozornil: „Taková aktivita je potřeba. Zrovna Český ráj je region, kde síť cyklistických a turistických tras je poměrně hustá a na mnoha místech dochází ke konfliktům. Je tedy nutné lidi upozornit, jak by se měli chovat, aby se konfliktům předcházelo a do Českého ráje se všichni vešli.“

Nejdůležitějším cílem celého projektu je, aby pěší či cyklistické výlety nás všech probíhaly bezkonfliktně. Je to cesta hodná civilizovaného světa, cesta vzájemné tolerance.


"Jezdit na kole je zábavné, uvědomovat si souvislosti nutné."

 

Diskuse na Facebook.com ZDE nebo na ČeMBA fórum ZDE

Další ze sekce Dění v ČEMBA

 

ˆ

 

Partneři a sponzoři ČEMBY