PUMPTRACKY, SKILL ZÓNY A PŘÍMĚSTSKÉ TRAILY

Pumptracky se skill zónou nebo příměstské traily se stávají nedílnou součástí městských sportovišť.

Obliba terénní cyklistiky stoupá a obce či města si začínají stále více uvědomovat obrovský potenciál v jejím pozitivním vlivu na lidské zdraví spolu se zlepšováním fyzické zdatnosti obyvatel. Jízda na kole je aerobním cvičením, je prevencí proti řadě tzv. civilizačních nemocí, prospívá pohybovému i kardiovaskulárnímu aparátu.

K tomu si přidejme poznávání přírody a hezkých míst v krajině, uvolňování endorfinů a také návaly adrenalinu, to vše je přirozenou součástí jízdy na horském kole a i proto máme terénní cyklistiku všichni v takové oblibě. Můžeme si to přitom dopřát v hojné míře i přímo ve městě při jízdě na pumptracku, překonávání sama sebe na překážkách ve skill zóně nebo při pohodové cyklistice na příměstských trailech v blízkosti našeho bydliště. Jde o ideální spojení sportovní činnosti s pocitem štěstí z dosaženého umu či výkonu.

A je úplně jedno, jestli je nám 5, 45 nebo 75 let, jsme muži nebo ženami. Opravdu si užijí všechny věkové i výkonnostní skupiny..

Co to vlastně pumptrack je?

Pumptrack je uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, který se projíždí bez šlapání.

Okruh je tvořený vlnami a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat nebo dokonce zvyšovat rychlost jízdy pouhým pumpováním.

Je to ideální nácvik rovnováhy, ovládání a získání základních dovedností na jízdních kolech, zároveň je to výborný prostředek pro zábavu a pilování technických dovedností.

Pro koho je pumptrack určený?

Pro širokou veřejnost, je to zábava pro celou rodinu. Užijí si ho děti, mládež i dospělí bez výkonnostních či věkových omezení (od 2 let do 70+), od začátečníků po zkušené bikery.

Na čem se na pumtracku dá jezdit?

Primárně se na něm jezdí na jízdních kolech — MTB, treková kola, BMX. Dá se ale i využít pro koloběžky, in-line, skateboardy (v případě povrchu z asfaltu).

Povrch pumptracku z hlíny/štěrku nebo z asfaltu?

Levnější varianta je určitě pokud zvolíte povrch z hlíny/štěrku, ale to je tak jediná výhoda. Tuto variantu doporučujeme pouze pokud je v místě komunita bikerů, kteří se budou o pumptrack pravidelně starat a také pro obce do cca tisíc obyvatel.

Všechno ostatní hovoří pro povrch z asfaltu — využití nejen pro kola, minimální náklady na údržbu, využitelnost 11 měsíců v roce.

Jaký má pumptrack přínos pro obec či město?

— veřejně prospěšná aktivita
— podpora sportovního vyžití
— zábava, která dostane mládež od tabletů
— propagace cyklistiky
— podpora zdravého životního stylu
— rozumné náklady na realizaci
— minimální náklady na údržbu 

Je dobré k pumptracku vybudovat i skill zónu?

Určitě ano, je to vlastně taková nadstavba pro ještě další zdokonalování ovládání kola a jízdy na něm. Je to multifunkční prostor plný překážek různé obtížnoti, které se výborně využijí pro trénink a zlepšování techniky jízdy zábavnou formou. Naučíte se překonávat překážky, potrénujete rovnováhu, zatáčení, malé i větší skoky spolu s jízdou po lávkách různé šíře.

Pokud jde o vhodné kola nebo uživatelské skupiny, tak platí vše jako v případě pumptracku, tzn. pro všechny a na čemkoliv, co má pedály a dvě kola.

Máte vhodné pozemky a rádi byste měli ve své blízkosti příměstský trail?

Příměstské stezky pro terénní cyklisty v délce již od 2 kilometrů také dokáží přinést všem uživatelům spousty radosti a opravdu nemusí jít o desítky kilometrů. Na odpolední zábavu stačí i kratší kilometráž trailů a pokud se vhodně doplní o náročnější sekce, tak si na nich spoustu zábavy užijí i zkušenější bikeři. Příměstské traily samozřejmě mohou být součástí větší sítě proznačených okruhů pro terénní cyklistiku, které jsou proznačeny po stávajících lesních cestách.

Co to vlastně trail je?

Trail je přírodní stezka určená výhradně pro horská kola. Zpravidla se jedná o jednosměrné trasy, které jsou postaveny tak, aby maximálně využily potenciálu terénu a nabídly jezdci skvělý jízdní zážitek při dodržení maximální bezpečnosti. Na trase lze často narazit na prvky, které zlepšují cyklistův prožitek (tedy tzv. flow) – vlny, boule, zatáčky (mohou být i klopené), skoky či lávky.

Pro koho je trail určený a na čem se na něm dá jezdit?

Kromě koloběžky, in-line a skateboardu platí stejné odpovědi jako u pumptracku, proto je vhodné uvažovat o blízkosti trailu a pumptracku, opravdu se vhodně doplňují, čímž nabídnete návštěvníkm šírší spektrum zábavy a budou mít o důvod více se na místo vracet.

Je stavba trailů náročná?

Může a nemusí být. Důležitý je výběr vhodné lokality a také možnosti, které daná lokalita nabízí jako je sklon, hustota zalesnění nebo kvalita půdy v daném místě. V základu se může jednat i o obnovení, drobnou úpravu a proznačení až tolik nepoužívaných cest pěšími např. v lesoparku. Výhodou trailů je, že se jedná o plně přírodní povrch a nedojde tak k narušení lokality něčím nepůvodním.

Vratislavice nad Nisou - ta nejlepší reference

V městské části Liberce byl na podzim 2020 otevřený menší bikový areál, ve kterém jsou ve svahu nad pumptrackem vybudované dva traily s různou obtížností. Vzhledem k tomu, jakou si vše získalo opravdu velkou oblibu, bylo rozhodnuto o další etapě, díky které se postaví traily i v přilehlém lese a na louce na opačné straně kopce. Dojde tak k významnému rozšíření celého areálu.

Vratislavice

Proč je pumptrack tak skvělý?

(zdroj Velo Akademie)

Na pumptracku se nešlape, kolo se pohání pohybem celého trupu, jako byste pumpovali kola u auta velkou pumpou. Takže pracuje celé tělo. Jízda na pumptracku je hodně všestranná a kompnezační.

Naučí vás pracovat s těžištěm, budete pak v tereénu rychlejší a bezpečnější, budete šetřit silami, budete lepší a zdatnější. Co se na pumptracku naučíte, to velmi využijete i v terénu.

Na pumptracku se dá jezdit i v zimě, protože se prostě pěkně zahřejete. Dejte jen pozor na náledí.

Jízda na pumptracku je celkem pomalá, nečeká na vás nic zrádného, zkrátka žádné nebezpečí. Pumptrack je naopak velmi bezpečný.

Pumptrack je velká zábava, můžete jezdit v obou směrech i do osmičky, můžete zkusit jezdit po zadním nebo skákat, můžete zrychlovat a zkoušet to projet bez šlapání, můžete se poměřovat, nahánět se a závodit.

Na pumptracku nerozhoduje kolik vám je, v jaké jste kondici, nebo jaké kolo máte. Je to jen o cviku a o citu. V pohodě proženete i starší kluky nebo rodiče.

Klidně zkuste pumptrack na koloběžce nebo kolečkových bruslích (to bude maličko těžší a nebezpečnější! Takže opatrně!).

Pumptrack milují i prťata na odrážedlech. Většinou jej v pohodě projedou. Stejně tak jej můžete zkusit na maličkém kole, z kterého jste už odrostli nebo na kole silničním nebo cyklokrosovém.

Zdokonalovat se v práci s kolem lze začít v každém věku. Pumptrack není jen pro děti, což vám brzo dokáží tím, že jim přestanete stíhat.

UCI zařadila závody na pumptracku do svého programu a uskuteční se jak první seriál domácího poháru, tak mezinárodní závody a mistrovství světa. Pumptrack už berou vážně opravdu všichni.







ˆ

 

   

Kolik vás bude stát vybudování pumptracku, skill zóny nebo příměstského trailu?

Obce či města mají nejčastěji zájem o vybudování všeho na klíč se zárukou a na základě dobrého projektu. V takovém případě počítejte zhruba s těmito cenami: 

Malý pumptrack

plocha 600 až 800 m2,
délka dráhy 60—100 m
- 200—400 tis. Kč hlína/štěrk
- 500—800 tis. Kč asfalt

Střední pumptrack

plocha 800 až 1 200 m2,
délka dráhy 100—150 m
- 400—600 tis. Kč hlína/štěrk
- 800—1 mil Kč asfalt

Velký pumptrack

plocha nad 1 200 m2,
délka dráhy od 150 m
+ skill centrum a skoky
- od 600 tis. Kč. hlína/štěrk
- od 1 mil. Kč asfalt

(Všechny uvedené ceny jsou bez DPH.) 

NAŠE REFERENCE

Projektovou dokumentaci jsme zpracovali pro:
Benecko
Brno — Pod Pekárnou
Brno ŽIdenice
Dřínov
Halenkov
Harrachov
Hostinné
Jablonné v Podještědí
Jemnice
Jesenice
Kladno-Sítná
Kladno nad Voleškou
Kvasice
Kynšperk nad Ohří
Mašovice
Město Touškov
Moravská Třebová
Nebužely
Nové Strašecí
Ostrožská Nová Ves
Pasohlávky
Praha 5 - Košíře
Praha 5 - Slivenec
Praha 7 - Výstaviště
Praha 21 - Újezd nad Lesy
Rakvice
Rudník
Říčany
Smržovka
Stráž pod Ralskem
Suchá Loz
Těšany
Trutnov
Turnov
Tvarožná Lhota
Velké Bílovice
Volary
Vratislavice
Zbýšov
Železnice

Máte zájem o vybudování pumptracku se skill zónou nebo příměstských trailů a nevíte jak na to?

Napiště nám na email:
info@cemba.eu a my vám poradíme, zhotovíme projekt, a také vám doporučíme zkušené realizační firmy.

Je také možné si vybudovat pumptrack svépomocí

Budete potřebovat velký entuziasmus, a také hodně kamarádů, kteří budou chodit na dobrovolné brigády. Určitě ale doporučíme alespoň zkušený stavební dozor, abyste vše nemuseli x-krát předělávat. Výhodou je, že veškeré  vaše výdaje se budou řídit pouze tím, co vše jste schopni si zajistit od kamarádů a kolik se vás opravdu sejde na brigádách.

Jako možnou inspiraci můžete využít tento „návod“ jak na to.

Partneři a sponzoři ČEMBY